Siemiatycze

Dzień Papieski w Siemiatyczach

15
paź 2022

W przeddzień Dnia Papieskiego, w sobotę, 15 października w Siemiatyczach odbyły się uroczystości pod hasłem „Św. Jana Pawła II – pamiętamy”. W ten sposób mieszkańcy i włodarze powiatu miasta i gminy Siemiatycze oddali hołd Ojcu Św. Janowi Pawłowi II.

Przy pomniku Św. Jana Pawła II zebrali się duchowni, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, zakładów pracy, służby mundurowe – delegacje policji, straży pożarnej i leśników, poczty sztandarowe i orkiestra OSP Siemiatycze. Harcerze z 33 DH Adept trzymali wartę przy pomniku, a orkiestra pod batutą Michała Soszki zagrała „Barkę”. Przy dźwiękach werbla złożono kwiaty przy pomniku i zapalono znicze.

Do zebranych, którzy przyszli by uczcić rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową zwrócił się dziekan siemiatycki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Jerzy Cudny. - Wspominamy dziś wielkiego człowieka, wielkiego kapłana, wielkiego świętego, który wyniesiony został na ołtarze i jest dumą i chlubą nie tylko dla nas, dla naszego narodu, naszej ojczyzny, ale jest także wielkim przykładem świętości, mądrości, łączenia tego co boskie z tym co ludzkie, budowania charakteru opartego na wierze i na mądrości – mówił kapłan.

Duchowny podkreślał, że wspominamy to co Jan Paweł II uczynił dla Kościoła, dla świata i dla Polski, a wyrazem naszego podziękowania za Jego pontyfikat jest symboliczny gest złożenia kwiatów i pochylenia czoła z miłością, wdzięcznością i szacunkiem. Wyraził radość z kontynuowania wieloletniej tradycji spotkań z okazji Dnia Papieskiego, podziękował wszystkim za obecność i zaprosił do wspólnej modlitwy.

W dalszej części uroczystości w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawowana była Msza Św. dziękczynna. W homilii ks. Błażej Samociuk skupił się na słowach Ewangelii „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? (Łk 18, 8). Kapłan rozważał, dlaczego Pan Jezus postawił to pytanie, które wtedy nie było łatwe, a i dziś odpowiedź na to pytanie nadal nie jest oczywista. Podkreślał, że zawsze na świecie było dobro i zło, dlatego zamiast zwracać się z pytaniem do całego świata powinniśmy pytać samych siebie - Nie pytajmy więc o cały świat, ale my uczestniczący w tej Mszy Św. i wspominający Jana Pawła II, mając możliwość spotkania Jezusa Chrystusa Eucharystycznego, postarajmy się by było to duchowe przeżycie, byśmy czerpali z siły tego wielkiego świętego Jana Pawła II? I spytajmy siebie, czy ta świętość jest naszą codziennością? Pytajmy siebie - jacy dziś jesteśmy i jakich zastanie nas Pan Jezus?

Kaznodzieja pouczał, że wytrwałość w modlitwie uczy nas zaufać Bogu w każdej sytuacji. - Niech to nas mobilizuje do wytrwałości w wierze, do modlitwy. Jeśli pan Jezus zapyta gdzie znajdzie wiarę byśmy mogli odpowiedzieć, Panie Jezu, przyjdź do mnie.

Po Mszy Św. sprawowano nabożeństwo różańcowe, modląc się tajemnicami radosnymi dziękowano za wspaniałą postać Papieża Polaka. Nabożeństwo prowadził ks. Bartosz Ojdana.

Dzień Papieski jest czasem łączności w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiania się w nauczanie św. Jana Pawła II. Tegoroczny Dzień papieski odbywa się pod hasłem „Blask Prawdy”.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.