Dzieła sztuki przemawiając w wielkopiątkowej ciszy zachęcają do modlitwy
Kościół
Pt. 29.03.2024 13:11:48
29
mar 2024
mar 2024
W Wielkopiątkowej ciszy, gdy Chrystus umiera za nas na krzyżu wpatrujemy się w krzyż. Wpatrujemy się też w obrazy ukazujące mękę Pana Jezusa.
Przez wieki malarze, rzeźbiarze, artyści na całym świecie pochylali się nad Męką Naszego Pana próbując pokazać ją w swoich dziełach. Sztuce tej będziemy się dziś przyglądać odczytując w tej wyjątkowej, wielkopiątkowej ciszy emocje i wiarę zatrzymają na płótnie, w kamieniu, czy drewnie.Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w tej tematyce jest obraz „Męka Chrystusa” (nazywany też Pasją Turyńską) autorstwa Hansa Memlinga. To dzieło sztuki, a jednocześnie akt wiary, mówi ks. prof. Norbert Mojżyn.
- Oni byli ludźmi wierzącymi, to była ich forma modlitwy. Jestem przekonany, że Hans Memling modlił się malując to dzieło, a my mam nadzieję że mamy szansę rozmyślać nad tym co jest tak ważną częścią naszej wiary.
Wiele dzieł sztuki, ukazujących Mękę Chrystusa, jak np. freski, ale też obrazy, rzeźby, znajdują się w kościołach. Pomagają one osobom wierzącym w modlitwie, co szczególnie możemy zauważyć w Wielki Piątek, mówi ks. Mojżyn.
- Wyobraźmy sobie ile modlitw było przy tych malowidłach, ile świec było wypalonych, ilu ludzi umacniało tu swoją wiarę. W Wielki Piątek język sztuki, język obrazów nabiera szczególnego znaczenia, bo to język ciszy.
Ks. prof. Norbert Mojżyn, pochodzący z Siemiatycz duszpasterz diecezji drohiczyńskiej, znawca historii sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w wielkopiątkowym programie na antenie Katolickiego Radia Podlasie opowiada o Męce Chrystusa w sztuce. W rozmowach tych słuchacze poznają dzieła sztuki, które bezgłośnie przemawiając w wielkopiątkowej ciszy zachęcają do modlitwy.
Z ks. prof. Norbertem Mojżynem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Fot. ABol/Archiwum
0 komentarze