Siemiatycze

Droga krzyżowa z udziałem dzieci w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

23
lut 2024

W czasie Wielkiego Postu odprawiane są tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. W piątkowe popołudnia w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach sprawowana jest droga krzyżowa z udziałem dzieci. W piątek, 23 lutego nabożeństwu przewodniczył ks. Maciej Domańszczyński. Dzieciom towarzyszył katechetki Agnieszka Olendzka i Barbara Oleksiuk.

Zgodnie z parafialną tradycją w czasie nabożeństwa kapłan wraz z dziećmi idą procesyjnie bocznymi nawami kościoła zatrzymując się przy poszczególnych stacjach. W grupie tej idą ministranci, w tym jeden niosący krzyż i dwaj z zapalonymi świecami. Dzieci czytają rozważania, które w prostych słowach stacje drogi krzyżowej przekładają na sytuacje z codziennego życia. Tak opisana była stacja, której Weronika ociera twarz Chrystusowi:

- Do Jezusa podbiega Weronika. Nie może pomóc dźwigać krzyża, bo dla niej to za ciężko, ale... ociera swoją chustką twarz Jezusowi. Gdy to uczyniła, na chustce została podobizna Mistrza, prawie tak jak na fotografii, tylko trochę innej. Weronika przyciska chustkę do siebie – ma nieoceniony skarb.

Ten opis zakończyło westchnienie - Panie Jezu, ja też mam Twoją podobiznę, ale nie na chustce, lecz w mojej duszy.

Kolejną ze stacji zakończyła prośba - Panie Jezu dajesz mi przykład, abym zawsze wstawał, gdy upadnę, niezależnie od tego, czy gram w piłkę, czy jadę rowerem, hulajnogą. Wiem, że mam zawsze powstać, gdy upadnę z powodu grzechu.

Dzieci wraz z rodzicami i rodzeństwem licznie uczestniczyły w drodze krzyżowej. Nie brakowało maluszków trzymanych przez rodziców na rękach, a nawet młodszych dzieci w wózeczkach. W ten piękny sposób rodzice, starsze rodzeństwo czy dziadkowie, pozakazują wiarę kolejnemu pokoleniu i uczą jak ważny jest udział w nabożeństwach wielkopostnych. Na koniec dzieci dostały pamiątkowe obrazki.

W parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Wielkim Poście droga krzyżowa dla dzieci odprawiana jest w piątki o godz. 17.00, Msza Święta o godz. 18.00 następnie droga krzyżowa dla dorosłych. Gorzkie Żale w niedziele po Mszy Świętej o godz. 10.00.

W parafii pw. WNMP w Siemiatyczach droga krzyżowa dla dzieci – odbywa się w piątki o godz. 16.00, dla dorosłych o 17.30 następnie o godz.18.00 Msza Św.

Gorzkie Żale w pierwsze trzy niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. o 12.00, w kolejne niedziele o 17.30 (pół godz. przed Mszą Św. wieczorną).

Za udział w Drodze Krzyżowej lub Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook