Siemiatycze

Droga krzyżowa w parafii Czaje

03
kwi 2023

Po raz pierwszy w parafii Czaje mieszkańcy uczestniczyli w drodze krzyżowej zorganizowanej na ulicach wsi. W niedzielę, 2 kwietnia parafianie niosąc krzyż przeszli z modlitwą i śpiewem kilkoma uliczkami przyległymi do kościoła pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. Przy kolejnych stacjach zatrzymywano się, odczytywano rozważania i kolejne grupy osób brały krzyż na swoje ramiona.

Szczególnie symboliczne było zatrzymanie się przy figurze św. Jana Nepomucena, którą proboszcz parafii ks. Dariusz Misior poświęcił. W tym miejscu ponad 100 lat temu wzniesiono jeden z trzech krzyży, którymi otoczono wieś w czasie zarazy, gdy śmiertelna choroba dziesiątkowała mieszkańców. W roku 1934 jeden z nich - drewniany krzyży nadszarpnięty znakiem czasu zamieniono na figurę św. Jana Nepomucena, którą umieszczono na kamiennym cokole. Na tablicy wyryto słowa błagalnej modlitwy – od powietrza, głodu i wojny... Figura otoczona była drewnianym płotkiem, obok rósł potężny kasztanowiec. W ostatnich latach schorowane drzewo usunięto, a drewniane ogrodzenie zastąpiono metolowym. Niezmiennie jednak pozostawało to miejsce szczególnie ważne dla mieszkańców. Tu przygotowywano ołtarz, przy którym zatrzymywała się procesja Bożego Ciała, tu rolnicy modlili się o plony. Mężczyźni dbali o ogrodzenia, kobiety sadziły kwiatki, zdobiły figurę kolorowymi wstążkami.

Na początku marca tego roku w figurę, z ogromną siłą uderzył rozpędzony samochód, siła uderzenia była tak duża, że zniszczone zostało ogrodzenie i kapliczka. Kamienny cokół pękł, na szczęście figura Świętego ocalała. Jak się okazało za kierownicą siedział pijany kierowca – jemu nic się nie stało. Wydarzenie to bardzo poruszyło całą społeczność i wszyscy zgodnie orzekli, że zniszczenia trzeba jak najszybciej naprawić. Naprawy jednak podjął się sam sprawca. Sfinansował odbudowę cokołu i ogrodzenia oraz dekoracje przy figurze. Św. Jan Nepomucen wrócił na swoje miejsce na rozstaju dróg i nadal strzeże mieszkańców, którzy przechodząc obok figury znakiem krzyża oddają cześć temu świętemu i Panu Bogu. W Niedzielę Palmową w czasie procesji drogi krzyżowej, odnowioną figurę – poświęcono.

W Czajach po raz pierwszy drogę krzyżową zorganizowano poza kościołem, dla mieszkańców było to wyjątkowe przeżycie, które pozwoliło im wkroczyć w Wielki Tydzień, czas bezpośredniego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.Foto: Maria Kołek
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook