Siemiatycze

By człowiek czuł, że należy do żywego Kościoła

16
maj 2023

14 września 1991 roku odbyło się pobłogosławienie kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie. Po 32 latach, w miniona sobotę, 13 maja kościół i ołtarz poświęcono. To ważne wydarzenie mówią mieszkańcy Czartajewa, nie kryjąc wzruszenia i radości, że mają swój kościół.

Ks. Jarosław Błażejak proboszcz parafii w Czartajewie zwraca uwagę, że ustanowiona wspólnota parafialna potrzebuje nieustannego wzrostu. - Jakby w cieniu tych naszych radości związanych z piękną świątynią, pozostaje dobro duchowe, żywotność parafii od strony duchowej. Żeby ona była macierzyńska, żeby się rodziła i nie zmniejszała. I nie chodzi tu o urodzenia fizyczne, ale o duchowe odrodzenie. Narodzenie i zrozumienie, że pogłębienie życia duchowego to klucz dla istnienia wspólnoty. Nie sama świątynia, chociaż ona jest ogromnie ważna, bo tu jest Sakrament, tu jest Łaska Boża. Ale ważne by człowiek czuł, że jest członkiem żywego Kościoła. To jest moje marzenie.

Świątynia w Czartajewie, jako kaplica filialna parafii pw. WNMP w Siemiatyczach została zbudowana w latach 1984 – 1987, obecnie jest samodzielną parafią. Podczas sobotnich uroczystości historię jej powstawania przypomniał ks. Bogusław Kiszko, który przed laty nadzorował budowę kaplicy. Kolejne losy świątyni przedstawiał ks. Jarosław Błażejak.

Podczas Mszy Św. z udziałem księży, sióstr zakonnych, samorządowców, gości i parafian; bp drohiczyński Piotr Sawczuk poświecił kościół i ołtarz.

Relację z tych uroczystości przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.