Siemiatycze

100 lat parafii w Kłopotach

18
gru 2022

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kłopotach Stanisławach ma 100 lat. W sobotę, 17 grudnia parafianie wraz z pasterzem diecezji drohiczyńskiej biskupem Piotrem Sawczukiem, proboszczem parafii ks. Edwardem Kowalczukiem oraz zaproszonymi gośćmi świętowali stulecie parafii.

Mszę św., której przewodniczył biskup drohiczyński koncelebrowali: ks. Tadeusz Kryński – dziekan ciechanowiecki, ks. Andrzej Boguszewski z parafii Klichy. Obecny był ks. Marcin Szymanik i księża z sąsiednich parafii posługujący w konfesjonałach, do których ustawiały się długie kolejki wiernych.

W parafii, która w tym roku przeżywa 100-lecie istnienia, we wrześniu odbywały się ośmiodniowe Misje Święte, a obchodzony 17 grudnia jubileusz 100-lecia połączono z adwentowym dniem skupienia.

Parafia w Kłopotach Stanisławach została erygowana 16 grudnia 1922 roku przez ks. Jerzego Matulewicza biskupa wileńskiego. W jej skład weszły wsie należące dotychczas do trzech parafii: Dziadkowice (Kłopoty – Bańki), Ostrożany (Krynki – Sobole, Moczydły – Stare, Zalesie, Lachowskie) i Siemiatycze (Kłopoty – Stanisławy, Kłopoty – Waśki, Kłopoty – Bujny, Kłopoty – Patry, Lachówka, Krasewicze – Czerepy, Kułygi, Wólka Biszewska i Hryćki).

Obecny murowany kościół pw. Matki Bożej Różańcowej został wzniesiony z ofiar parafian w latach 1935-1939, staraniem ks. Stanisława Siedlara ówczesnego proboszcza kłopotowskiego. Kamień węgielny pod budowę poświęcił 6 października 1935 r. bp Karol Niemira, sufragan diecezji pińskiej.

Historię parafii przypominał w kazaniu biskup Piotr Sawczuk. Ekscelencja mówił też: - Patrzymy dziś wstecz i dostrzegamy, że od wielu pokoleń w Kłopotach Stanisławach były budowane duchowe relacje. Od wielu pokoleń byli do was posyłani przez biskupa kapłani aby żyjąc wśród was, wśród waszych przodków, żyjąc na tej kruchej ziemi głosili prawdy wieczne i prowadzili do Boga.

Dalej kaznodzieja podkreślał, że parafia to znacznie więcej niż mury kościoła:

- Wspominamy dziś o historii waszej parafii, o budowie kościoła, czyli o świątyni materialnej z cegieł i betonu, ale trzeba nam mówić także o świątyni duchowej jaką mamy tworzyć my wszyscy. Ta materialna jest po to, by mogła rosnąć duchowa, byśmy uczestnicząc w liturgii uświęcali swoje życie, czyli by nasze życie stawało się miejscem oddawania czci Bogu.

Na mnogość powołań kapłańskich jakie wyrosły w parafii Kłopoty Stanisławy zwracał uwagę proboszcz tejże parafii ks. Kowalczuk i wylicza, że pochodzą stąd – ks. Tadeusz Kryński - obecnie proboszcz w Ciechanowcu, ks. Andrzej Boguszewski -proboszcz parafii w Klichach, ks. Zbigniew Rostkowski - Kanclerz Kurii Drohiczyńskiej i ks. Ryżko pracujący w Czechach.

- To pobożna i życzliwa parafia i wbrew nazwie nie mamy tu zbyt wielu kłopotów - mówi ks. Edward Kowalczuk, który wspólnocie kłopotowskiej przewodniczy od 15 sierpnia 2010 roku.

W święcie parafii uczestniczyli przedstawiciele gminy Siemiatycze, z tej racji delegacja przekazała na ręce księdza proboszcza dar w postali kielicha liturgicznego. Biskup Sawczuk zauważył jak znaczące jest otwarcie się gminy na życie parafii i jej potrzeby, mówił – „to przejaw takiej normalności, jeśli władza samorządowa widzi też potrzeby wspólnoty religijnej, parafii położonej na jej terenie”.

Na koniec biskup drohiczyński życzył wszystkim Bożego światła i Bożej radości w czasie Adwentu i Świąt, ale też na co dzień poczucia tego kim jesteśmy, tego, że należymy do Jezusa, że to dla nas On przyszedł na świat, a potem oddał życie na krzyżu by dać życie nam.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.