Inwestycja w złoto dobrym wyborem w niepewnych czasach
Archiwum
Pt. 21.03.2025 17:50:13

21
mar 2025
mar 2025
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna i gospodarcza sprawia, że wśród inwestorów pojawia się niepokój. Część z nich szuka dodatkowych sposobów na dywersyfikację portfela i zmniejszenie ryzyka związanego z ewentualnymi konfliktami militarnymi, krachem giełdowym lub katastrofami naturalnymi. Jedną z alternatyw, na które decydują się inwestorzy, jest zakup złota. Dlaczego warto wybierać je w niepewnych czasach jako bezpieczną lokatę kapitału?
Stabilność kursu złotaZłoto jest jednym z najstabilniejszych surowców na rynkach. Jego kurs cechuje się wysoką odpornością na sygnały płynące z gospodarki, sytuację polityczną, a także różne kryzysy militarne i związane z działaniem sił przyrody. Kurs złota dodatkowo stopniowo wzrasta, dając szansę na zysk i wysoki poziom bezpieczeństwa ulokowanego kapitału. Złoto w porównaniu do akcji konkretnych spółek i indeksów giełdowych w niewielkim stopniu reaguje na sytuację gospodarczą i w przypadku krachu stanowi bezpieczną alternatywę.
Co więcej, kurs złota jest stabilny, gdyż jego podaż na rynku nigdy nie ulegnie gwałtownemu zwiększeniu. Ilość dostępnego kruszcu jest ograniczona ze względu na możliwość wydobywania go w małej liczbie miejsc. Dodatkowo złoto inwestycyjne jest objęte regulacjami prawnymi, dlatego nie ma możliwości, by jego duże ilości pozostawały w anonimowych rękach. Dzięki temu wiarygodność sztabek złota i monet bulionowych pozostaje wysoka ze względu na niskie ryzyko oszustwa.
Powszechnie akceptowany środek płatniczy
Złoto należy do aktywów, które są powszechnie akceptowane na całym świecie. Można zabrać je ze sobą praktycznie do każdego kraju, a następnie wymienić je na lokalną walutę lub zainwestować w inny sposób. Złote sztabki i monety bulionowe są pod tym względem bezpieczniejsze niż lokalna waluta, która gwałtownie traci na wartości np. po wybuchu konfliktu zbrojnego. Przykładem takiej waluty jest ukraińska hrywna, która w 2022 roku po rosyjskiej agresji stała się praktycznie bezwartościowa, a tysiące uchodźców nie miało możliwości wymiany swoich oszczędności.
W kryzysowych sytuacjach jako środek płatniczy można wykorzystać także złotą biżuterię lub inne przedmioty wykonane z tego kruszcu. Dzięki temu jest to metal szlachetny, który zapewnia bezpieczeństwo, gdy inne środki finansowe stają się bezwartościowe lub niemożliwe do wymiany. Złoto jest także łatwe do przechowywania i przewożenia, gdyż ma niewielkie rozmiary, nawet gdy jego wartość wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego w razie zagrożenia bez trudu można zabrać je ze sobą wraz z dokumentami.
Inwestycja w złoto - limity i zasady zakupu złota
Inwestycje w złoto są objęte regulacjami, które wiążą się z obowiązkiem zapłaty podatku i potwierdzeniem tożsamości kupującego. Zakup złota inwestycyjnego o wartości powyżej 10 tysięcy euro jest niemożliwy bez wylegitymowania się, jeśli kupujący dokonuje płatności gotówkowej. Z kolei w przypadku płatności bezgotówkowych limit ten jest zwiększony do 15 tysięcy euro. Oznacza to, że zainwestowanie większego kapitału w złoto w sposób anonimowy jest niemożliwe, a dokładna ilość kruszcu, jaką można kupić bez potwierdzania tożsamości, zależy od kursu złota w danym dniu.
Kolejną ważną kwestią dla inwestorów jest konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od złota zakupionego poza działalnością gospodarczą. Podatek PCC należy zapłacić od każdej zakupionej sztabki lub monety bulionowej, której wartość przekracza 1000 zł. Wysokość podatku wynosi 2% od wartości transakcji. Dodatkowo sprzedaż zakupionego złota inwestycyjnego przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu jest objęta podatkiem Belki w wysokości 19% do zarobionej kwoty. Po 6 miesiącach sprzedaż monet bulionowych i sztabek z zyskiem jest nieopodatkowana.
